Google Ads 1 reklam kaç TL?

No Comments

Google Reklamları’nda reklam maliyeti sabit bir oran üzerinden işlemez; dolayısıyla bir reklamın maliyeti sabit bir miktar olarak belirtilmez. Reklam maliyetleri, çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Bunlar arasında reklamın türü, hedeflenen kitle, reklamın yayınlandığı zaman dilimi, rekabet durumu ve teklif stratejisi gibi unsurlar bulunur. Google Ads (önceden Google AdWords olarak bilinir) üzerinden yapılan reklamlar için ödeme, genellikle tıklama başına maliyet (CPC), gösterim başına maliyet (CPM), dönüşüm başına maliyet (CPA) veya görüntülenme başına maliyet (CPV) gibi farklı yöntemlerle hesaplanır.

  1. Tıklama Başına Maliyet (CPC): Reklamınıza her tıklandığında ödeme yaparsınız. Bu yöntem, özellikle web sitenize trafik çekmek istediğinizde kullanışlıdır.
  2. Gösterim Başına Maliyet (CPM): Reklamınızın bin kez gösterilmesi (görüntülenmesi) başına ödeme yaparsınız. Marka bilinirliğini artırmak isteyenler için uygundur.
  3. Dönüşüm Başına Maliyet (CPA): Reklamınızın belirli bir eylemi (satın alma, kayıt olma gibi) gerçekleştirmesi sonucunda ödeme yaparsınız. Dönüşüm odaklı kampanyalar için idealdir.
  4. Görüntülenme Başına Maliyet (CPV): Video reklamlarında, videonuzun izlenmesi durumunda ödeme yaparsınız.

Bu maliyetler, reklam verenlerin tekliflerine, hedefledikleri anahtar kelimelere ve sektöre bağlı olarak geniş bir yelpazede değişkenlik gösterir.


Google Ads üzerinde reklam maliyetleri, birçok farklı faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu faktörler arasında sektör rekabeti, reklamın hedeflediği anahtar kelimelerin popülaritesi, reklamın kalitesi ve hedeflenen coğrafi bölge gibi unsurlar bulunmaktadır. Google Ads, esas olarak teklif bazlı bir sistem kullanır; bu nedenle, aynı reklam alanı için daha yüksek teklif veren reklamlar daha iyi pozisyonlarda görünebilir.

Reklam maliyeti, genellikle tıklama başına maliyet (CPC – Cost Per Click) ya da bin gösterim başına maliyet (CPM – Cost Per Mille) gibi ölçütler üzerinden hesaplanır. Bir reklamın tıklama başına maliyeti, reklam verenin bir kullanıcının reklama tıklaması için ödemeyi kabul ettiği maksimum tutardır. Bu maliyetler, popüler ve rekabetçi anahtar kelimeler için oldukça yüksek olabilirken, daha az rekabetçi anahtar kelimeler için daha düşük olabilir.

Google Ads üzerinde bir reklamın ne kadar maliyet oluşturacağını önceden kesin olarak belirtmek zor olsa da, Google Ads hesabınız üzerinden bir kampanya oluştururken veya mevcut bir kampanyanın ayarlarını inceleyerek tahmini maliyetler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Google Ads ayrıca bütçenizi kontrol etmenize yardımcı olacak araçlar ve ayarlar sunar, böylece harcamalarınızın belirli bir limiti aşmasını önleyebilirsiniz.

Mevcut dönem için spesifik bir “reklam başına TL” fiyatı vermek mümkün değildir çünkü bu, yukarıda bahsedilen faktörlere ve reklam verenin belirlediği bütçeye göre değişkenlik gösterir. Optimal maliyetler ve performans için, anahtar kelime araştırması yapmak, reklam kalitesini artırmaya yönelik optimizasyonlar yapmak ve bütçenizi etkili bir şekilde yönetmek önemlidir.

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Leave a Comment